Vagyongyarapodás és adóellenőrzés


Vagyongyarapodás és adóellenőrzés. 
E két szó  - pláne együtt - sokunkban jeges rémületet vált ki. Nincs menekvés.. gondolhatjuk, hiszen a legjobb tudásunk szerint elkészített adóbevallás, a jogszabályok maximális betartása ellenére is félünk. És nem alaptalanul, hisz a vagyongyarapodási eljárás bonyolult és könnyen az adózó ellen fordítható folyamat.
 

2012. évben az adóhivatal 2006. évre visszamenőleg vizsgálhatja az szja bevallásokat, és folytathat vagyongyarapodás ellenőrzéseket. Év végével jogerős adómegállapító hiányában el fog évülni a 2006-os év – és már csak  a 2007-es év lesz vizsgálható.

Így tehát ha az adózó a most folyó adóellenőrzésében 2005. december 31-i készpénz megtakarítására hivatkozik, akkor azt még igazolhatja pl. szülői, vagy rokoni nyilatkozattal, tanúvallomással, fénykép- videó felvétellel. De ha a 2006. decemberi 31-i megtakarítását kívánja majd igazolni - amikor ez az időpont már 2012. december 31-én az elévülés alá esik  - akkor ugyanerre már csak közokirattal, vagy bankszámla-kivonattal lehet eleget tenni az adózót terhelő bizonyítási kötelezettségnek.

Áthidaló megoldásként lehetne változatlanul a 2005. december 31-i, vagy legkésőbb a 2006. szeptember 14-i állapot szerinti megtakarítást igazolni - a korábbi szabályok szerinti szabad bizonyítással - és innentől igazolni a pénz meglétét 2007. január 1-ig. Erre az esetre - felvetésem szerint legalábbis - nem alkalmazható kötött (közokirat/bankszámla) bizonyítás - hiszen forrásként 2006. szeptember 15-e előtti szerzésre hivatkozunk. A probléma a forrás megszerzésének állított időpontja, és rendelkezésre állásának időpontja közötti köztes időszakban a forrás meglétének, rendelkezésre állásának bizonyítása. Egyfelől minél nagyobb ez a köztes idő, annál nehezebb a bizonyítás, annál kevésbé szól egyfajta hallgatólagos vélelem a pénz - különösen a nagy pénz - megléte mellett. Másfelől az is kérdés, hogy erre a köztes időszakra a  szabad vagy a kötött bizonyítás szabálya érvényesül?  Álláspontom szerint - az Art. 109. § /3/ bekezdéséből kiindúlva - a kötött bizonyítás nem vonatkozik arra az esetre, ha az adózó 2006. szeptember 15-e előtti forrás-szerzést állít - így a köztes időszakra sem, ami értelemszerűen már 2006. szeptember 15-e utáni. Hiszen az adózó nem azt állítja, hogy 2006. szeptember 15-e után  szerezte a forrást, csak azt, hogy az 2006. szeptember 15-e után is megvolt.

Persze, ahogy múlik az idő, telnek az évek - ez a bizonyítás is egyre nehezebb lesz.

Vissza a Hírekhez